Da li ste ikada čuli za pravilo 80/20 ili princip 80/20 ili Pareto princip, pa da vidimo šta je to?
Poreklo vodi još od 1906. godine kako se u izvorima navodi od strane italijanskog ekonomiste po imenu Vilfredo Pareto. On je primetio da 80% bogatstva Italije pripada 20% stanovništva, ili kako je napisao da 20% posađenog graška u njegovoj bašti proizvede 80% ukupne količine graška.
Da se razumemo ovaj princip je nastao kao zaključak posmatranja ovog ekonomiste, ali ne i kao neko “pravilo za sve” na ovom svetu.
Ok, možda se sada pitate, pa dobro kako ovo sada ima veze samnom. Daću vam samo jedan primer, razmišljajte ovako: “Šta treba da promenim kako bih radio manje, a imao veće rezultate?” Evo pokazaću vam kako važan ovaj princip može biti, i verujem da ćete naučiti nešto novo što će vam pomoći da povećate vašu produktivnost i promenite nešto na bolje u vašem životu.
Pareto princip znači da većina rezultata dolazi od manje uloženog truda, što bi značilo ukratko da 20% truda donosi 80% rezultata, ili 80% truda donosi 20% rezultata. Interesantno je da 20% svetske populacije kontroliše više od 80% svetskog bogatstva, što je naravno opšte poznato.
“San koji zapišeš i odrediš mu datum, postaje CILJ. CILJ kada razložiš na više koraka postaje PLAN. PLAN kada sprovedeš u AKCIJU postaje REALNOST. Ajmo AKCIJA!”
Evo jedne priče kako bi lakše razumeli. Recimo da je Marko jako vredan dečko koga ćete videti kako stalno radi na poslu, kod kuće, skoro svuda, on je u žurbi da završi svoje predviđene zadatke, da plati račune, da popravi kvarove, da organizuje sve što može, dok sa druge strane imamo Nikolu koji je totalna suprotnost od Marka, radi oko 2-3 sata na dan, i uživa u ostatku dana odmarajući se i radeći ono što on želi kada god želi i uvek nađe vremena za svoje prijatelje i porodicu.
Sada, kad bih bas pitao, ko je više produktivniji, da li je to Marko ili Nikola? U ovom slučaju Marko jeste prezauzet dečko ali nije produktivniji. Ovde se vidi prava slika pravila 80/20, jer Nikola radi 3 sata na dan, dok Marko radi i preko 10 sati dnevno. Kod Marka možemo videti da radi 80% vremena ali su njegovi rezultati oko 20%, kakvi su mu i prohodi. Nikola se malo više edukovao oko organizacije svog vremena i svojih poslova i sada sa 20% uloženog truda on ima 80% više rezultata i naravno veću zaradu.
Nemojte shvatiti da je naporan rad loš, jednostavno trebate razumeti da morate više biti produktivniji. Ono što ja radim jeste da analiziram produktivnost pri svakom zadatku da li poslovnom da li privatnom, kupovinom namirnica, učenju novih veština, trošenjem energije i resursa itd.
Evo vam nekoliko životnih primera u vezi pravila 80/20, uzmimo na primer jedan školski razred, i videćemo da su oko 20% đaka sa najvišim ocenama dok je ostatak od 80% đaka sa ostalim nižim ocenama od 1-4. Uzmimo za primer jedan YouTube kanal ili nečiji blog, videćemo da najviše pregleda ili najviše čitanja imaju upravo oko 20% najboljih tekstova ili video snimaka. Recimo da sam ranije u telefonu imao 80% aplikacija koje su bile razne igrice i ostale zanimacije, dok danas imam takvih aplikacija samo 20% jer su ostale aplikacije, koje čine 80% vezane za raznorazne zadatke iz mog posla.
Prestani da se plašiš oko toga šta se loše može desiti…Počni da budeš uzbuđen oko onoga šta se dobro može desiti!
U toku rada na svojim zadacima potrebno je da odredite koji su to nevažni zadaci, a koji su to prioritetni. Da li ove nevažne možete proslediti nekom drugom da uradi kako vama takve sitnice ne bi oduzimale vremena. Kada to uradite dobićete vreme, što je najvažnije i najvrednije za vas, jer ćete imati više vremena da važnije zadatke uradite kvalitetnije, ili ćete to vreme iskoristiti za odmor. Na vama je da odlučite.
Da li vi imate neku ideju šta bi još mogao biti Pareto princip?