Ova knjiga pruža znanje o tome kako učenje uvrstiti u redovne aktivnosti života tako da vam učenje uđe pod kožu. Lenjost, neznanje i ometanje pažnje će biti prošlost za vas.
Plansko učenje
Cela suština ovog načina učenja jeste da ne potrošimo svu energiju da bi smo naučili nešto u jednom “cugu” nego da pravilno raspodelimo ono što učimo sa raspoloživim vremenom. Ako je za nešto potrebno tri sata da se nauči, ili uradi nikako nije dobro da utrošimo tri vezana sata bez ikakvog odmora kako bi smo postigli taj cilj učenja. Jednostavno je bolje da to raspodelimo na tri pojedinačna sata učenja, a da između napravimo neku pauzu, na primer 15-tak minuta. Ovo možemo uporediti sa jednim “plastičnim” primerom održavanja travnjaka. Ako u 7 dana imamo obavezu sat i 30 minuta da zalivamo travnjak i to uradimo odjednom efekat neće biti isti ako smo pravilno rasporedili tih sat i 30 minuta na tri puta po 30 minuta i sa jednim ili dva dana pauze. Provereno je da će efekat biti daleko bolji ako se travnjak tretira tri puta po 30 minuta u različitim vremenskim intervalima nego ako se “napoji” vodom jednom od 90 minuta u tih 7 dana.
Iluzija lakog pamćenja
Više puta ste sigurno bili u situaciji da je nešto što želite da naučite veoma lako, i da ste zdravo za gotovo uzeli tu materiju, a da se kasnije ispostavilo da to i nije baš tako lako. Da bi ste se uverili da je neka lekcija zaista laka jednostavno testirajte sebe da li možete da ponovite ono što ste pročitali. Testiranje nije samo alat za merenje našeg znanja, testiranje pomaže da bolje zapamtimo ono što učimo i da lakše to znanje organizujemo u našim glavama. Kada učite iz neke knjige jednostavno napravite “pauzu” tako što ćete zatvoriti knjigu i razmišljati o lekcijama koje ste čitali. Pazite ovo, naučili ste upravo onoliko koliko možete da se setite šta ste pročitali.
“Oči su beskorisne kada je um slep… Promisli o onome što vidiš…”
Da li možete da prenesete znanje drugome?
Mnogi učitelji su rekli da lekcija nije naučena sve dok je ne budete toliko savladali da možete sa lakoćom da je prenesete drugome. Ovo je odličan način da vidite koliko ste dobro naučili ono što učite, jednostavno odaberite nekog kome ćete preneti svoje znanje, a zatim diskutujte sa njim na tu temu. Nemojte pokušavati da prenesete znanje od reči do reči, koristite svoje prethodno znanje, prepričavajte ono što znate svojim rečima. Potrudite se da naučeno objasnite najkraće moguće i najjasnije moguće. Iznenadićete se koliko ustvari i vi počinjete da “širite vidike” i shvatate lekciju na drugi način od onoga na koji ste prvi put shvatili.
Ponavljajte ali na različite načine
Svima je poznata praksa da je “ponavljanje” majka učenja. To jeste tako, ali pod uslovom da ne ponavljamo jednu te istu naučenu stvar po 100 puta jer onda nemamo efekat raznolikosti. Pokušajte da ponavljate ali svaki put unesite neku novinu, neki novi ugao kroz koga ćete posmatrati ono što učite. Praksa je pokazala da kada se eksperimentiše postižu se bolji rezultati. Jednostavan primer bacanja lopte na koš je odličan da ilustruje ovu teoriju. Ako 100 puta bacate na koš sa jednog te istog mesta vi ćete naučiti da samo sa tog mesta pogađate super, ali ako u tih 100 puta se nekoliko puta pomerite korak napred, nazad, ulevo ili udesno vi ćete poboljšati vaše performanse bacanja lopte na koš u svim situacijama.
Ako te neko nazove ludakom, ne mari za tuđe mišljenje i zapamti ovo…Nijedna velika ideja nije došla od prosečnog uma…
Dremanje između učenja
Prema istraživanjima došlo se do rezultata koji pokazuju da kada se pravi pauza između učenja tako da se odspava po 30 do 90 minuta između učenja dolazi se do boljih rezultata u pamćenju nego kada se takva pauza ne pravi. Isprobajte, nećete se pokajati, a i spavanje će vam sigurno lakše “pasti” nego učenje hahaha.
Planirajte dugoročno
Takozvano kampanjsko učenje, ono dva dana pred odgovaranje ili pred ispit nikako nije dobro, osim ako vas ne ubode sreća pa izvučete laka pitanja. Jako je bitno da tačno znate koliko vremena imate do ispita, odgovaranja, odbrane nekog rada, ili intervjua za posao. Rasporedite lekcije prema raspoloživom vremenu i lagano bez stresa uplovite u učenje sa prethodnim savetima. Da li postoji način kako da poboljšate vaše performanse u učenju? Naravno da postoji, krenite da učite odmah ono što planirate, tako ćete dobiti na vremenu u kasnijoj fazi učenja. Još jedan savet, planirajte danas šta i koliko ćete učiti sutra.
Rezime knjige “Kako učimo” – Pisac Benedict Carey.