Pisac knjige je dao genijalnu ideju kako da imate kontrolu nad svojim mislima, kako da imate više koncentracije i energije, radosti, sreće i uvažavanje u životu za samo tri nedelje. Fenomenalno sagledava način samopomoći na jednostavan način, i daje vam recept kako da ne brinete i smirite svoj um.
Opšte je poznata stvar da je čoveku mozak centar svega, a kako bi mozak pravilno funkcionisao potrebno je da ima i pravu hranu, a ponajviše da ima dovoljno kiseonika. Pisac opisuje metodu disanja zvanu „Buiteko“ koja je fenomenalna za normalno odvijanje procesa u celom organizmu i naravno na onom najvažnijem mestu, a to je mozak.
Osim disanja, za odsustvo anksioznosti jesu odgovorne i naše misli, koje sva sreća možemo da kontrolišemo i da usmeravamo u pravcu koji nama godi, kao i da uskladimo sa našim ciljevima u životu. U tome nam puno pomaže ova metoda disanja jer smiruje i naš um i kompletan organizam dovodi do takvog stanja da može na tenane da donosi pravilne odluke, a sve pod kontrolom našeg mozga. Sve brige i napadi panike polako nestaju i postajemo više smireniji, a time i produktivni, zadovoljniji našim životom, a pozitivna posledica toga jeste naša sreća koja će nas pratiti svakodnevno.
Ova metoda disanja ima i svoje pravilo koje podrazumeva da svo vaše disanje treba da bude kroz nos, a ne treba disati na usta. Smirenim i dubokim disanjem poboljšava se cirkulacija, smiruje se um, smanjuje se anksioznost i poboljšava se komunikacija tela sa mozgom. Problem se javlja kod ljudi koji spavaju otvorenim ustima i to na duge staze može da izazove ozbiljne probleme, jer naš nos je filter svega negativnog, i zaustavlja suvišnu vlagu, i sve ostale štetne čestice, te je zato disanje na usta u knjizi nazvano kao haotično disanje. Prilikom disanja morate imati i pravilno držanje tela kako bi sve funkcionisalo kako treba.
“Nisam se danas probudio da bih bio prosečan… A nisam se takav ni rodio…”
Pisac u knjizi daje jedan veoma lep primer, a to je da trebamo disati kao zdrava beba. Najveća prednost kod povećanja pažnje daha jeste to što pomaže da ukrotite svoj um. Najveći izvor stresa jeste haotično disanje koje se osim u toku noći javlja i u toku dana, a da toga nismo ni svesni, te je jako bitno da se pazi na disanje dok smo pod stresom. Hemoglobin, sastavni deo naše krvne slike oslobađa kiseonik u prisustvu ugljendioksida, a kada previše nepravilno dišemo ugljendioksid nanosi štetu našim ćelijama u plućima i može da dovede do smanjenja isporuke kiseonika našim tkivima i organima. Ukoliko se ovo dešava mišići u našem telu ne mogu da rade kako treba i zbog nepravilnog disanja prilikom vežbanja imamo problema sa dovoljnim dostavljanjem kiseonika svojim ćelijama što nije dobro. Kada se brzo i jako diše dolazi do nepravilnog funkcionisanja celog sistema, zato je najbolje da vežbamo da uvek dišemo polako, tiho i isključivo kroz nos. Ako želimo da pogrešan način disanja ilustrujemo nekim primerom možemo slobodno reći da se pogrešnim disanjem stvara korov u vašem umu jer dišemo na usta. Korov se iskorenjuje tako što praktikujemo da dišemo kroz nos. Um je savršen mehanizam koji je skriven kako bi mogao na miru da kanališe misli, da donosi odluke, a mi smo zaboravili da brinemo o njemu i da pravilno pristupamo svemu što on može da nam pruži, a on je po definiciji čist i miran, i može da nas dovede do carstva nebeskog.
Ljubomora i ljutnja su dve najgore emocije koje možete da negujete kod sebe, jer ljutnja i ljubomora prema neprijatelju dovodi lično vas u stanje žrtve. Nasuprot tome ukoliko vam je um čist, miran, bez besa i napetosti onda vas život nagrađuje, jer ljutnja i bes neće nikada ublažiti vašu bol, naprotiv izazvaće ozbiljne posledice vašim mislima i celom organizmu. Ne možete imati negativne misli prema nekom drugom, a da te misli ne utiču negativno po vas. Kada se desi situacija, da se jave takvi problemi, bitno je da dođete u stanje ravnoteže, a kao prvi korak koji možete preduzeti jeste da sednete i podsetite se pozitivnih stvari koje su uvek jače od negativnih, a nakon toga totalno zaboravite na to što ste mislili i isključite svu negativnu energiju zbog tog događaja ili osobe na koju ste pomislili.
Snovi neće sami postati stvarnost…To je tvoj posao…
Kada uspešno povratite kontrolu nad vašim disanjem, osetićete vaše unutrašnje telo. Vežbe disanja možete raditi skoro svuda, pa i dok vozite auto, čekate u nekom redu, gledate TV, a to da li ste uspeli, pa znaćete kada primetite da se osećate bolje zbog toga. Osetićete život punim plućima i nećete osećati više napetost, a primetićete da ste povezani sa svojim dahom dok radite i uobičajene stvari.
Bitno je napomenuti da je ovu obuku otkrio profesor Konstantin Butejko, koji je nažalost patio više od 20 godina od astme i poremećaja disanja u snu. On je do danas napisao 7 knjiga o ovoj metodi disanja, i preporučujemo da to istražite putem interneta.
Naš um je poput bašte pune prelepog mirišljavog cveća, koje naravno da bi ostalo tako lepo treba redovno negovati i ne dozvoliti korovu da poremeti tu lepotu. Što više puta dnevno obratite pažnju na svoj um, svoje disanje i svoje telo, to će cveće biti lepše, i sami ćete biti svesni toga.
Ovo je bio rezime knjige „Bez anksioznosti“, pisac Patrick Mckeown.