Pisac kaže, pošto je proučio misli filozofa, teorije i praktične metode koje utiču na ponašanje ljudi, da nije mogao da veruje da je sva snaga u jednoj jednostavnoj rečenici – Ono o čemu najviše razmišljate to ćete i postati! Vaš uspeh ili poraz u bilo čemu, bio veliki ili mali, bitan ili ne baš toliko bitan, zavisiće od toga kako ste programirani. Rezultat moćnih tehnika kojim programirate uspeh, zavisi i od onoga što prihvatate od drugih i od onoga što govorite sebi. To više nije teorija o uspehu, to je zapravo činjenica. Sreća i želja nemaju nikakve veze sa tim. Nema veze ni da li u to nešto verujemo ili ne. Jednostavno, mozak veruje u ono što mu najčešće govorimo. Ono o čemu mu najviše pričamo, on to kreira. Jer nema drugog izbora.
Svaka misao koju pomislimo, svaku misao upućenu nama samima koju svesno ili nesvesno proizvedemo u našem mozgu, pretvara se u električni impuls. Ti električni impulsi direktno kontrolišu naš mozak i hemijski utiču na svaki pokret, svaki osećaj, svakog momenta svakog dana.
Kakve god misli da smo programirali u sebe, ili smo dozvolili drugima da programiraju umesto nas, uticajne su i direktno kontrolišu sve u vezi nas. Počev od dana kada smo se rodili primili smo zapanjujuću količinu programiranja. Veliki deo toga je očigledan, ali velikog dela zapravo nismo ni svesni.
Svako može sebi da pomogne…Kad god to želi…
Prvi korak je da morate da reprogramirate sebe, odnosno da počnete da se menjate, jer sve počinje od promene. Vaše programiranje podešava vaša verovanja, kolo reakcije se pokrenulo. To u šta verujemo određuje naše stavove, utiče na naša osećanja, upravlja našim raspoloženjem i određuje naš uspeh, odnosno poraz. Znači, ukratko: programiranje kreira verovanje – verovanje kreira stavove – stavovi kreiraju osećanja – osećanja kreiraju akcije – akcije kreiraju rezultate.
Ovo je način na koji naš mozak radi. Ukoliko želimo da upravljamo sobom na najbolji mogući način, to možemo učiniti kada god to poželimo. Započnite sa prvim korakom, promenite svoj program.
Zašto da pričamo sami sebi, šta je to i kako to radi? Definicija je krajnje jednostavna: to je način da se pređe preko negativnog programiranja brisanjem ili zamenom stavova, pozitivnijim i novim. Dok pričamo sebi, to nam daje novi pravac ka kome treba da usmerimo svoje misli, reprogramiranje naših kontrolnih centara uz pomoć reči ili stavova koji mogu da utiču na nas i koji mogu da nam pomognu da dođemo do poboljšanja. Svaka ta izjava boji našu unutrašnju sliku na kojoj smo predstavljeni mi, odnosno kako zamišljamo sebe.
Kako nam pisac u knjizi objašnjava samorazgovor nas usavršava, inspiriše i nagoni na pozitivne promene. Samorazgovor dopire do naših srca, do naših nadanja, boji naše snove. To nas onda navodi i gura napred, do ispunjenja svih naših ciljeva. Takođe, daje nam nadu, budi u nama verovanje u pozitivan ishod, verovanje u nas same. Postoji hiljade primera kako bi moćni, reprogramirajući samorazgovor mogao da izgleda. To je na primer “Ja sam pobednik! Ja verujem u sebe. Ja poštujem sebe. Doneo sam odluku da pobedim i to ću i uraditi!” Zamislite da se kroz život probijate slušajući ovakvo bodrenje. Ne mora to izgledati baš ovako, smislite sami rečenice koje vama prijaju. Vi ćete ih izgovarati, a one će uticati na vas.
Kada bi na svetu postojalo dvoje vas, sa razlikom da jedno vaše ja postane pozitivna i produktivna ličnost koja stalno bodri sebe, a drugo vaše ja da to ne radi- kojem vašem ja biste se priklonili?
Ukoliko želite da promenite svoje stare i loše navike, a ne znate kako, možda će vam ova spoznaja pomoći. Potrebno je da potražite svoj stari program po kom ste programirani sa tim navikama. Prepoznajte šta je to što vam se ne dopada, uradite nešto povodom toga, izbrišite taj deo i onda ga zamenite sa nečim boljim.
“Sebe uvek treba bodriti”
Autor navodi da postoji jednostavniji način da primenjujete samorazgovor, a to su zapravo razgovori pod tušem. On ih preporučuje i savetuje da ih prvom prilikom isprobate. To funkcioniše otprilike ovako: sutra ujutru, kada zakoračite ispod tuša prvo recite “Dobro jutro!” samom sebi. Recite to na glas i recite to sa osmehom. To će vam pokrenuti dan u pozitivnom smeru. Zatim nastavite sa “Danas izgledaš odlično! Osećaš se odlično, u dobroj si formi i spreman si da uradiš sve što se od tebe očekuje!” A onda u tom maniru i odgovorite samom sebi “Osećam se sjajno! Danas naročito! Osećam se dobro , sviđa mi se ko sam i drago mi je što sam živ!”
Ovakvi razgovori mogu trajati dva ili tri minuta, ali ako stvorite ovakvu rutinu motivacije, brzo ćete osetiti sve dobre strane ove navike. Imaćete osećaj da ste svakoga jutra ustali na pravu nogu, raspoloženi ćete započinjati dan i suočavati sa obavezama. Ta vrsta motivacije će učiniti da se radujete svakom novom danu, koraku i zadatku. Pretvaraćete svaki običan dan u poseban dan i to stvarno funkcioniše!
Učenje da se kontroliše i usmerava izvorom vaših misli je najveći izazov sa kojim ćete se ikada susresti. Ključ je u tome da je upravljanje njima, upravljanje ostalima, upravljanje vašim resursima i upravljanje vašom budućnosti ustvari samoupravljanje kroz samorazgovor, odnosno upravljanje samim sobom.
Pričajte sebi! Naučite reči, prave reči i koristite ih. Primenjujte samorazgovor svakoga dana. Radite to svesno i nesvesno. Neka to postane vaša navika što pre. Razgovorajte sa sobom na način koji je pun ljubavi, brige, snage. Na neki način neka to bude zapovedni i odlučan način. Razgovarajte sa sobom na pravi način svakoga dana. Kada to uradite poklanjate sebi najsjajniji dar koji možete nekome podariti.
Ovo je bio rezime knjige “Šta treba reći sebi” pisac Shad Helmstetter.